Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve (A.P.O.H.)
Tel.: 02 / 52963021
NIEKTORÉ SKÚSENOSTI OBCÍ S UPLATŇOVANÍM USTANOVENÍ NOVÉHO ZÁKONA O ODPADOCH
Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH) sa aktívne zapájala pri tvorbe zákona o odpadoch a pri jeho novelizáciách a naďalej je pripravená spolupracovať pri návrhoch nových zmien, ktoré vyplynú z novej legislatívy EÚ alebo z praxe.
Zákon v rôznych podobách je účinný už 9 rokov a jeho najnovšia novela preberá hlavne novú smernicu Európskej únie o batériách a akumulátoroch a použitých batériách a akumulátoroch a dopĺňa niektoré chýbajúce ustanovenia zo smernice EÚ o odpade z elektrických a elektronických zariadení a Smernice o obmedzení používania niektorých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach. Tiež upravuje niektoré ustanovenia z cezhraničnej prepravy odpadov a nakladania so starými vozidlami a niektoré ďalšie ustanovenia.
Novelou zákona sa vypúšťa povinnosť obcí zaviesť separovaný zber biologicky rozložiteľných odpadov a nahrádza sa povinnosťou separovať biologicky rozložiteľný odpad podľa stratégie nakladania s biologicky rozložiteľným odpadom schválenej vládou Slovenskej republiky.
Neupravuje však podrobnosti ani dokedy má vláda takúto stratégiu vypracovať alebo odkedy budú obce povinné separovať biologicky rozložiteľný odpad. Naďalej obciam zostala povinnosť zaviesť separovaný zber papiera, plastov, kovov a skla od 1. 1. 2010. To znamená, že doteraz to nebolo povinné a obce mali dosť času, aby sa na túto povinnosť pripravili. Napriek tomu separovaný zber uvedených komodít ešte stále nefunguje v niektorých menších obciach, hlavne z dôvodu nedostatku financií.
Napriek dlhoročným skúsenostiam z aplikovania zákona do praxe a aj napriek mnohým novelám sa stále ukazuje, že systém nakladania s odpadmi v SR má svoje nedostatky, čo sa prejavuje aj počas krízy, keď klesli ceny druhotných surovín čo skomplikovalo aj situáciu v oblasti separovaného zberu pre mestá a obce. Novela zákona o odpadoch upravuje aj povinnosť umožniť výrobcovi elektrozariadení alebo kolektívnej organizácii na ich náklady zaviesť a prevádzkovať na území obce systém oddeleného zberu elektroodpadu z domácností a užívať v potrebnom rozsahu existujúce zariadenia na zber komunálnych odpadov. Pre obce to nepredstavuje zvýšenú finančnú záťaž pretože zabezpečiť financovanie je povinný výrobca elektrozariadení. Keďže APOH je členom aj medzinárodnej asociácie FEAD, ktorá združuje asociácie podobného zamerania v európskych krajinách, máme prístup aj k informáciám o pripravovanej legislatíve Európskej únie a aj možnosť aktívne sa zapájať do tvorby a prípravy legislatívy EÚ počas celého procesu schvaľovania legislatívy. To znamená že niekedy už aj niekoľko rokov dopredu môžeme ovplyvňovať ako sa bude vyvíjať legislatíva odpadového hospodárstva SR.
APOH je aj spoluzakladateľom Združenia pre udeľovanie certifikátu „Odborná prevádzka pre nakladanie s odpadom” Výhodou tohto certifikátu je že držiteľ certifikátu týmto deklaruje svoju odbornosť, solídnosť firmy, dodržiavanie všetkých požiadaviek, ktoré sa pre udelenie certifikátu požadujú. Certifikát je uznávaný aj v okolitých štátoch. Výhodou pre obchodných partnerov takýchto firiem, teda aj pre obce a mestá, je okamžité odlíšenie solídnych spoločností aj pre neodborníka v odpadovom hospodárstve, menšie riziko podvodov pri nakladaní s odpadmi, záruka kvality, splnenia kritérií a zmlúv pre zákazníka.
Vzhľadom na to, že členovia APOH svojou činnosťou pokrývajú veľkú časť nakladania s odpadmi v rámci Slovenskej republiky od zberu a zhromažďovania odpadov, ich prepravou, energetickým využitím, materiálovým využitím - recykláciou, spracovaním elektroodpadu až po ekologické skládkovanie nevyužiteľných častí, APOH je pripravený prostredníctvom svojich členov pomôcť mestám a obciam pri aplikácii ustanovení zákona, ktoré sa obcí dotýkajú.
ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
- Odpad. hosp. (zber, likvid, výrbobky na zber, sprac., porad., legislatíva), org. hmoty zo zelene